בשיתוף: מכללת הדסה ירושליםסנונית
English     צור קשר      קישורים     תודות וקרדיטים     אודות    

אודות
מכללת הדסה ירושלים והאתר החינוכי "סנונית" חברו יחדיו על מנת לחשוף מעט מן המורשת הצילומית העשירה של ירושלים. עד כמה שישמע הדבר מפתיע, לא היה עד היום אתר המאפשר להתוודע בנוחות להישגים המרשימים של צלמי העיר לדורותיהם. בחרנו לפתוח במחצית הראשונה של המאה העשרים, תקופת פעילותם של צדוק בסן, הצלם היהודי הראשון שנולד בארץ ישראל, וצלמים בני זמנו. כמובן, עוד דרך ארוכה לפנינו עד השלמתה של גלריית צלמי ירושלים, אך אנו מאמינים כי כבר התחלה צנועה זאת, מאפשרת להכיר באיכות עבודתם של הצלמים, מבחינה חזותית ואמנותית, ובתרומתם הרבה להנצחת תולדותיה של עירנו.

עם עלייתו לאוויר של אתר הגלריה ניתן למצוא בו לראשונה מבחר מייצג מתצלומי ירושלים שנעשו על ידי צלמים כיעקב בן דב, יעקב בנאור-קלטר, ורנר בראון, אלפרד ברנהיים, יוחנן (הנס) להמן, שלמה וסוניה נרינסקי, וכאמור, צדוק בסן. בכוונתנו להרחיב בקרוב את הגלרייה, ועל צלמי התקופה הראשונה הנסקרת יתווספו צלמות וצלמים כעליזה הולץ, צבי אורון (אורושקס), יצחק ברלינד, ולטר צדק, פלוא ציבלין, זולטן קלוגר ואחרים. באופן דומה אנו שואפים לגשת ולטפל בצילום בירושלים בתקופות שלפני ולאחר המחצית הראשונה של המאה העשרים, ובכך לאפשר הכרות רחבה עם התמורות שחלו בעיר, ולא פחות מכך, במבט עליה.

הגישה שנקטנו בה משלבת בין תצוגת התצלומים בחתך נושאי לבין תצוגה על פי הצלם שצילם אותם, זאת על מנת להביא לידי ביטוי מגוון של נקודות מבט אישיות במסגרת קטגוריה נתונה, לצד האפשרות להתבונן במגוון נושאים ותכנים בעד מבטו של הצלם המסויים. אנו מאמינים כי בכך יש תרומה הן לחשיפת מגמות ושינויים במבט הקולקטיבי, והן רגישות לדקויות ההבחנה האינדיבידואליות ולניואנסים אישיים בעבודת הצלמים.

אנו אסירי תודה למוסדות, לבעלי תפקידים ולגורמים פרטיים הנרתמים בחפץ לב למשימה ומסייעים להצלחת הפרוייקט במידע, בעצה טובה ובנכונותם להתיר את פרסום התמונות. ללא עזרתם החשובה לא היינו יכולים לצאת לדרך. אחרונה חביבה לתודותינו, תורמת המבקשת לשמור על אלמוניותה, אשר לא זו בלבד שהעמידה לרשותנו את האמצעים הנדרשים למימוש רעיון הגלרייה, אלא אף יזמה וקידמה ללא לאות את ביצועו.

פרופ' נאוה בן-צבי
נשיאת מכללת הדסה
חברת ועד מנהל סנונית